Algomica > Vývoj a testování softwaru > Realizované projekty

VÝVOJ LINUXOVÝCH DISTRIBUCÍ SE SPECIFICKÝMI VLASTNOSTMI

Úspěšně jsme realizovali několik zakázek na operační systémy na bázi Linuxu splňující specifické požadavky zákazníka. Zde prezentujeme některé z nich.

Internetový kiosek

V ubytovacím zařízení sloužilo jako internetový koisek běžné PC s operačním systém Windows. Kvůli problémům bezpečností a chováním uživatelů bylo rozhodnuto přistoupit k jinému řešení. Windows byly nahrazeny naší specificky upravenou Linuxovou distribucí Debian v kombinaci s Window manager FVWM2.

Námi vyvinutý systém řeší uvedené problémy omezením uživatelových možností. Systém nastartuje v omezeném módu, kdy je zobrazena pouze prázdná pracovní plocha a je spuštěn webový prohlížeč. Uživatel může dělat pouze běžnou práci s internetem a kromě práce s webovým prohlížečem mu není umožněno na internetovém kiosku dělat cokoliv dalšího. Po ukončení uživatelovi činnosti je veškerý obsah, který uživatel během práce stáhl vymazán, a se systém automaticky restartuje. U nového systému se již původní problémy s bezpečností nevyskytují a internetový kiosek běží k plné spokojenosti zákazníka bez dalších servisních zásahů.

Realizace: 2007

Síťový směrovač

Při správě jedné středně velké počítačévé sítě vznikl požadavek na specifické vlastnosti směrovačů (bezdiskové zařízení, větší množství ethernetových portů. rychlé bootování, možnost bezproblémového trvdého resetu, možnost specifického nastavení síťové komunikace).

Pro řešení jsme použili běžně dostupný bezdiskový HW a pro něj vytvořili vlastní minidistribuce založenou na Debianu a optimalizovanou k účelům řízení síťové komunikace (rychlost a velikost distribuce). Do minidistribuce jsou zahrnuty pouze ty balíčky, které jsou třeba pro spolehlivou funkci zařízení, důsledkem toho zabírá systém málo paměti, rychle startuje a je omezena možnost napadení systému.

Realizace: 2007

Multimediální zařízení

Protože stále více mutimediálního obsahu se vyskytuje přímo na počítačích, případně je dostupno na internetu rozhodli jsme se místo různých jednoúčelových zařízení realizovat jedno multimediální zařízení na bázi PC s operačním systémem Linux a zkombinovat tak možnosti PC (včetně komfortního připojení k internetu) a různých mutlimediálních opensource aplikací schopných přehrávat širokou škálu formátů.

Pro realizaci jsme použili kvůli požadavku na nízkou hlučnost bezdiskový HW (používá se flash HDD) s pasivním chlazením. Použita je distribuce Debian, X -server má výstup přímo na TV. Na multimediální obsah se přistupuje přes síť. Systém má analagový grafický výstup přes S-Video a analogový audio výstup. U zařízení je možno alternativně použít dálkové ovládání.

Realizace: 2008